دسته‌بندی نشده

موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی پنج برند معروف

آژانس تبلیغاتی ویرگول

۱- کمپین تبلیغاتی برند Nike

برند نایکی درابتدای آغاز فعالیت خود، تنها بطور انحصاری برای دونده‌های دو سرعت ماراتون کفش تولید می‌کرد تا اینکه رفته رفته عنوان “تناسب اندام” میان مردم ظهورکرد و از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار شد.

در‌واقع همانجا بود که مسئولین دپارتمان تبلیغات نایکی برای جذب سهم بازار جدید و پیشی گرفتن از رغیب خود، Reebok، فرصت را بسیار مغتنم شمردند و به فکر طراحی یک کمپین تبلیغاتی افتادند.

از نظر آنها علاقه و گرایش مردم به سمت تناسب اندام فرصتی بسیارمناسب و ارزشمند بود که باید بیشترین بهره را از آن میبردند. در نهایت، اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، کمپین تبلیغاتی‌ایی را راه‌اندازی کردند که بسیار موفق عمل کرد. شعار این کمپین تبلیغاتی، “Just Do It” که در زبان فارسی “فقط انجامش بده” ترجمه میشود، انتخاب شد.

شعار این کمپین، که بسیار جذاب، دوست داشتنی وکوتاه بود دقیقاً همان حس و حالی را به مردم منتقل می‌کرد که در هنگام تمرین کردن دارند. میتوان گفت حس منتقل شده از شعار این کمپین موفق نایکی، حتی امروزه نیزهمچنان میان مردم جاری و زنده است.

هدف استفاده از این شعار تبلیغاتی، ایجاد امید و انگیزه برای مردم به منظور فراتر رفتن از محدودیت‌های پیش رو و عملی کردن رویاها بوده‌است. موفقیت این کمپین تبلیغاتی را میتوان اینگونه ثابت کرد که در سال ۱۹۸۸ فروش نایکی ۸۰۰ میلیون دلار بود و این رقم تا سال ۱۹۸۹ از مرز ۹٫۲ بیلیون دلاری فراتر رفت.

درسی که میتوان از این کمپین موفق تبلیغاتی گرفت:

به هنگام طراحی یک کمپین تبلیغاتی، برای آنکه از نظر احساسی به مخاطب هدف خود نزدیکتر شد لازم است تا به دو سوال زیر پاسخ داد:

  • کدام یک از مشکلات مخاطب را حل می‌کنید؟
  • راه حل شما برای آن مشکل چیست؟

۲- کمپین تبلیغاتی برند Coca-Cola

شعار این کمپین تبلیغاتی کوکا کولا، که یکی از بزرگترین و شناخته‌ شده‌ترین برنده‌ها است، “Share a Coke” یا همان ” یک کک را با دیگران شر کن” انتخاب شد. این کمپین تبلیغاتی برای اولین بار در استرالیا و در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد.

کوکا دراین کمپین، ۱۵۰ اسم، از معروفترین اسامی کشور را بر روی بطری‌های کوک نوشت و از این طریق مردم را ترغیب به خرید بطری‌ایی کرد که یا اسم خود آنها، یا اسم فردی از اطرافیان آنها بر روی آن نوشته شده است. حتی شما میتوانستید با مراجعه به سایت کوکا کولا بطری‌ایی همراه با لوگو یا اسم دلخواه خود سفارش دهید.

آژانس تبلیغاتی ویرگول

میتوان گفت، این کمپین تبلیغاتی، یکی از شگفت‌انگیزترین کمپین‌های دنیای تبلیغات و بازاریابی بوده است. علارغم آنکه این کمپین بسیار پرطرفدار و برای بسیاری جذاب بود، برخی دیگر قراردادن اسم بر روی محصولی که اصلاً شخصی نیست و قرار است فقط برای یکبار مصرف شود را کمی غیرعادی تلقی کردند.

درسی که میتوان از این کمپین موفق تبلیغاتی گرفت:

از آنجاییکه طرفداران کوک، همگی خریدارانی وفادار و منظم هستند، شرکت کوکا‌کولا با تکیه بر ایجاد حس مالکیت شخصی در آنها، توانست کمپینی موفق را راه‌اندازی کند. اینکه ماشین وندینگ، قرار است بطری کوک با چه نامی را بیرون دهد، یک هیجان و لذتی دوست داشتنی است. حتی اگر اسم شما بر روی آن نباشد، شما را ترغیب خواهد کرد که نوشیدنی خود را با شخصی که هم اسم کوک شما است، تقسیم کنید.

۳- کمپین تبلیغاتی برند Absolut Vodka

برخلاف آنکه، بطری ابسولوت شکل و شمایل خاصی نداشت، اما با این کمپین تبلیغاتی به یکی از شناخته شده‌ ترین بطری‌های دنیا تبدیل شد. در واقع با تهیه ۱۵۰۰ عکس از یک بطری، این کمپین توانست ۲۵ سال بدون هیچ وقفه‌ایی ادامه داده شود. در این کمپین از موقعیت‌های مختلف که شبیه به بطری ابسولوت بود عکسی تهیه می‌شد و از طریق آن تبلیغ صورت می‌گرفت. که در ادامه یکی از این ۱۵۰۰ عکس را مشاهده خواهید کرد.

در شروع این کمپین، ابسولوت تنها ۲٫۵ درصد از سهم بازار وودکا را شامل میشد، در حالیکه در پایان این کمپین و در سال ۲۰۰۰، تقریبا سالانه، ۴٫۵ میلیون بطری وارد می‌کرد. چیزی حدود نصف تمام وودکاهای وارداتی آمریکا.

آژانس تبلیغاتی ویرگول

درسی که میتوان از این موفقیت گرفت:

این موضوع که چقدر محصول شما دوست نداشتنی، خسته کننده و یا تکراری باشد اهمیتی ندارد. چیزی که اهمیت دارد، روایت داستانی جذاب و دوست داشتنی از محصولات می‌باشد.  پس لطفا مصمم باشید و محصولتان را با سبکی مشابه این کمپین، متمایز کنید.

۴- کمپین تبلیغاتی برند Volkswagen

کمپین “Think Small” که در فارسی “کوچک فکر کن” ترجمه میشود، در سال ۱۹۶۰ توسط آژانس تبلیغاتی DDB در جواب به سوال:چگونه میتوان دیدگاه مردم را نه تنها  در رابطه با یک محصول، بلکه تیم وسیعی از آدم‌ها تغییر داد؟

راه‌اندازی شد. بسیاری از افراد سرشناس حوزه تبلیغات و بازاریابی، این کمپین را با عنوان “استاندارد طلا” مخوانند.

دلیل راه‌اندازی این کمپین پرداختن به خواست و سلیقه اصلی مردم آمریکا در خرید ماشین، اما از روشی معکوس بوده است. چرا که مردم آمریکا علاقه زیادی به ماشین‌های درشت و بزرگ داشتن و تا مدتها بعد از تمام شدن محصولات WWII، باز هم از ماشین‌های کوچک جسته آلمانی استقبال نکردند.

در این کمپین تبلیغاتی، فولکس با پرداختن به کوچک بودن ماشنهایش بعنوان یک مزیت رقابتی و مقایسه آن با سایر ماشین‌های بزرگ جسته، برتری اتومبیل‌هایش را به تصویر کشید و محبوبیت بالایی را در میان مردم بدست آورد. فولکس هیچوقت تلاش نکرد تا کوچکی اتومبیل هایش را پنهان کند. بلکه بطور ویژه ایی به آنها پرداخت و راهی برای نمایش هر چه بهتر آن پیدا کرد.

آژانس تبلیغاتی ویرگول

درسی که میتوان از این موفقیت گرفت:


هیچگاه نباید محصول و خدمات را در ازای ویژگی‌ایی که ندارند بفروشیم. چرا که مصرف‌کننده دیر یا زود به تمام زوایای جنس خریداری شده پی خواهد برد. همه مردم صداقت را ترجیح میدهند. پس باید همیشه در انتقال پیام تبلیغاتی صادق بود.

۵- کمپین تبلیغاتی برند Apple

این کمپین تبلیغاتی با شعار “Get a Mac” از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۰۹ طول کشید و یکی از موفق‌ترین کمپین‌های شرکت اپل بوده‌است و توانست رشد ۴۲ درصدی از سهم بازار برای اپل را به ارمغان آورد.

هدف از این تبلیغات تلوزیونی ساده، مطرح کردن ویژگی‌های مک بوک به زبانی ساده وقابل فهم برای مخاطب بوده‌ است. بطوریکه تنها با دو بازیگر اصلی که یکی نمادی از مک بوک و دیگری نمادی از کامپیوترهای شخصی مایکروسافت و ویندوز بودند مزیت‌های مک و ضعف‌های ویندوز به تصویر کشیده شد.

درسی که میتوان از این کمپین موفق تبلیغاتی گرفت:

حتی اگر محصول شما دنیایی از مزیت‌ها باشد، شما نباید مخاطبین را با آنها بمباران کنید. بلکه باید راهی مناسب و قابل درک برای انتقال تمام آن مزیت‌ها پیدا کنید. راهی که مخاطب کاملاً خود را درموقعیت مشابه قرار دهد و کارآمدی آن را درک کند.

 

                                   

 

75 thoughts on “موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی پنج برند معروف

  1. Thank for your writting! I have read through some similar topics! However, your article gave me a very special impression, unlike other articles. I hope you continue to have valuable articles like this or more to share with everyone!

  2. SMM, kendinizi veya şirketinizi tanıtmak için Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ve daha pek çok sosyal medya platformunun kullanılmasıdır. Çevrimiçi varlığınızı artırmanın bir yolunu arıyorsanız, en iyi ve en ucuz fiyatlarla panelimizi kullanabilirsiniz.

  3. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  4. ۱۰۰,۰۰۰ Backlinks only $10,Subject to data from ahrefs.com.After paid $10 by PayPal (My PayPal:helloboy1979@gmail.com),Tell me your URL, email and comment content.I will complete the task within ten days.But It may take up to a month for the data updated from ahrefs.com.

  5. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

  6. PDF kitap indir, ücretsiz PDF kitapları indirme sitesi. İnternette arayıp bulamadığınız tüm PDF kitaplar burada. Ücretsiz Pdf Kitap indir ve Oku. Yandex Disk E Kitap Arşivi İndirme Sitesi! Ücretsiz PDF formatında e-kitap indirebileceğiniz paylaşım sitesi. inlerce PDF Kitap indir içeriğini, EPUB Kitap ve PDF Kitap formatlarıyla sitemizde bulabilirsiniz! Dilediğiniz kitabı ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

  7. At Malta Barber, we pride ourselves on providing unmatched expertise in barbering services. With 15 years of experience in the industry, our highly skilled barbers have honed their craft to perfection. From traditional haircuts to modern styles, we are committed to delivering top-notch results that exceed our clients’ expectations.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ بیست شش = بیست هفت